Кілька корисних порад, як обрати автоматичний вимикач

У сучасному світі ніхто не застрахований від таких речей як «коротке замикання» або «теплове перевантаження». На жаль, навіть якісне обладнання не завжди допомагає захиститися від цих неприємних ситуацій. Що ж робити, щоб бути «застрахованим» від цих ситуацій ?, відповідь дуже проста: купути автоматичний вимикач!

ЕЛЕКТРОКОНИК є офіційною точкою продажу даного обладнання безпосередньо від виробників. Серед каталогу наших товарів Ви можете знайти автоматичні вимикачі від таких відомих компаній, як Schneider Electric, Hager, Horoz Electric, АСКО та інших.

Автоматичний вимикач — пристрій, який забезпечує захист електромережі від критичних перепадів струму, викликаних коротким замиканням, теплового перевантаження або перевантаженням електромережі. Наприклад, якщо в проводці відбудеться коротке замикання, то працюючі електроприлади будуть відключені від мережі і не зазнають пошкоджень («не згорять»).

Правильний вибір автоматичних вимикачів, характеристики яких варіюються в залежності від моделі та призначення — запорука надійного захисту будинку або квартири. Не можна купувати ці пристрої, не ознайомившись з їх особливостями. Більш того, в більшості випадків краще проконсультуватися з фахівцем, який точно знає, які прилади потрібні в конкретному випадку.

Щоб розібратися в особливостях автоматичних вимикачів, розглянемо кілька ключових параметрів.

Кількість полюсів

Полюса в автоматичних вимикачах прийшли на зміну запобіжників в лічильниках — «пробках», як їх прийнято називати в побуті.

При виборі кількості полюсів в автоматичному вимикачі, необхідно звернути увагу на те, що:

Номінальний струм

Номінальний струм — струм, який пристрій пропускає через себе протягом тривалого часу, не розмикаючи при цьому ланцюг. При виборі відповідного значення необхідно спиратися на перетин кабелю проводки (чим грубший дріт, тим більший струм він витримує).

Значення номінального струму варіюється в межах 0.5 - 125 А. При цьому номінальний струм повинен бути трохи нижче, ніж номінальна пропускна здатність дроту. Так, якщо провід витримує струм 15 А, то номінальна сила струму автоматичного вимикача повинна складати 10 А.

Ось кілька прикладів співвідношень перетину кабелю і автоматичного вимикача, який захищає лінію:

  • Лінія освітлення: 1.5 мм² / 10 А;
  • Окрема лінія розеток для потужних побутових приладів: 2.5 мм² / 16 А;
  • Силова електромережа (наприклад, електрична система опалення, тепла підлога): 4 мм² / 25 А.

Вимикальна здатність

В основному автоматичні вимикачі використовують номінальну вимикальну здатність зі значеннями 4.5 кА, 6 кА і рідше, 8 кА, 10 кА, 20 кА, 35 кА.

Що вони означають: до прикладу, в розподільному щитку встановлений автоматичний вимикач на 4.5 кА. При винекненні на даній ділянці кола короткого замикання до 4.5 кА він ефективно спрацює, розірве аварійне електричне коло і при цьому не вийде з ладу. У випадку, коли струм короткого замикання перевищує значення, яке гарантує завод-виробник, в нашому випадку 4.5 кА, ймовірно що автомат сплавиться або згорить, не встигнувши виконати аварійне відключення електриччого кола.

Якщо не заглиблюватися в розрахунки струмів короткого замикання, можна як приклад взяти узагальнені умови по монтажу в багатоквартирних будинках:

  • 4.5 кА - відводи в квартирних електрощитках, або якщо не впевнені в якості струмопровідних кабелів.
  • 6 кА - ввідні в квартирні електрощитки, або відводи в квартирних електрощитках з новою мідною проводкою (кабель з перерізом від 4 мм²) та з потужними енергоспоживачами.
  • 10 кА - відводи в ввідних розподільчих електрощитах (на вводі лінії живлення в будинок);

Характеристика відключення

Характеристика відключення або крива відключення, вказує на те, який піковий струм може пропускати пристрій протягом короткого часу, але не вимикатися при цьому. Справа в тому, що побутова техніка має «пускові струми», що виникають при підключенні до мережі. «Пускові струми» перевищують робочі струми, тому без автоматичного вимикача різкий стрибок струму може вивести з ладу більш чутливі прилади.

Параметр маркується буквами В, С, D:

  • В - Підходить для більшості побутових електроприладів. Мають більш чутливий магнітний роз'єднувач, тому їх застосування особливо доречне в "старих" мережах з малими очікуваними пусковими струмами короткого замикання. Ці автоматичні вимикачі стійко працюють з абсолютною більшістю побутових навантажень (тобто не відбувається помилкових спрацьовувань через пускові струми). Застосовуються у квартирах та приватних будинках;
  • C - Підходять для більшості побутових і загальнопромислових застосувань при живленні навантажень з малими і середніми пусковими струмами (квартири або приватні будинки, невеликі виробничі приміщення);
  • D - Підходить для приміщень з великою кількістю потужної техніки, мають занижену чутливість при короткому замиканні та можуть бути рекомендовані для застосування в якості ввідних автоматів для підвищення шансів селективності з нижчими груповими автоматичними вимикачами при короткому замиканні. Для захисту групових ліній їх слід застосовувати тільки в обґрунтованих випадках при великих пускових струмах навантажень (рідко у приватних будинках, або підприємствах);

Найбільш поширені автоматичні вимикачі з характеристикою "C".

Чому важливо враховувати криву відключення ? По-перше, це необхідно для захисту від перевантажень, по-друге, правильно підібраний пристрій виключає ризик помилкового спрацювання.

Який автоматичний вимикач обрати за номінальним струмом ?

Таблиця для вибору автоматичного вимикача.

Вибір автоматичного вимикача в залежності від струму навантаження, перетину дроту/кабелю і способу прокладки згідно ДСТУ

Таблиця для вибору автоматичного вимикача

Таблиця для вибору автоматичного вимикача по навантаженню.

Підбирайте автоматичний вимикач до холодильника, бойлера, пральної машини та інших електричних приладів.

Таблиця вибору автоматичного вимикача для побутових приладів